Prawdziwe powody do radości mają strażacy z Olsztyna i Biskupca. 10 grudnia oficjalnie zakończyła się Termomodernizacja Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Biskupcu. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1 mln 400 tys. zł. To największa inwestycja w historii Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie. Projekt został dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samorząd Powiatu Olsztyńskiego dołożył 100 tys. zł. do wkładu własnego.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystym meldunkiem złożonym Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Straży Pożarnej w Olsztynie st. bryg. Mirosławowi Ruteckiemu.Wśród gości znaleźli się m.in. Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak, wiceprezydent Olsztyna Bogdan Szwedowicz, burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski i członek Zarządu Powiatu w Olsztynie, była burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk. Podczas spotkania nie zabrakło rysu historycznego tutejszej JRG oraz szczegółów dotyczących projektu.

Termomodernizacja trwała od sierpnia do listopada bieżącego roku, objęła 3 budynki, w których zrealizowano ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę oraz ocieplenie posadzki w garażu, wymianę 11 szt. wrót wjazdowych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów projektu było wykonanie dodatkowego źródła zasilania. Są to 2 sztuki Gruntowej Pompy Ciepła, których sumaryczna moc wynosi 64 kW. Pompy zasila 13 sond pobierających energię cieplną z głębokości 100 m. Dodatkowo zamontowane zostały kolektory słoneczne o powierzchni 10 m2. Ich moc to 0,007 MW.

Realizacja projektu to duży sukces Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie bryg. Andrzeja Górzyńskiego, który nie kryje radości z faktu termomodernizacji jednostki w Biskupcu. – Z naszego województwa zostało złożonych 16 wniosków do konkursu organizowanego przez NFOŚiGW. Przyjętych do realizacji zostało tylko 7, w tym nasz. Dzięki temu, że obiekt został docieplony i zaizolowany, będziemy ponosić mniejsze koszty za energię. Tym samym więcej środków zostanie zagospodarowanych na sprzęt ratowniczo-gaśniczy, jego utrzymanie oraz na umundurowanie strażaków.

Koszt termomodernizacji wyniósł 1 424 698,87 zł. Prawie 79% sfinansował NFOŚiGW, pozostałe środki na tzw. wkład własny przekazały samorządy Powiatu Olsztyńskiego (100 000 zł.), gminy Biskupiec (175 668,87 zł.), miasta Olsztyna (15 252,00 zł.) i wojewoda warmińsko-mazurski (21 071,10 zł.).

Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak pogratulowała Komendantowi Miejskiemu PSP dobrze napisanego wniosku i finalizacji projektu. – Myślę, że na realizację inwestycji wpływ miała również dobra współpraca samorządów i wojewody ze strażą pożarną. Cieszę się , że Powiat Olsztyński też ma w tym swoją cegiełkę. Mam nadzieję, że termomodernizacja jednostki w Biskupcu będzie nie tylko cieszyła oko, ale przede wszystkim, że strażakom będzie się tu dobrze pracowało – mówiła starosta.

żródło (https://www.powiat-olsztynski.pl)

Galeria

Lokalizacja

PIOTR PACHUCKI

Usługi Budowlano-Instalacyjne
Piotr Pachucki

ul. Bolesława Chrobrego 24D
11-300 Biskupiec

Kontakt z Nami

Pon-pt: 0700 - 1500

tel. 89 715 10 91
tel. 881 932 149 – sekretariat
tel. 881 932 139 – księgowość

Ⓒ 2019 Piotr Pachucki | Wszelkie prawa zastrzeżone